Bavlnená posteľná bielizeň

Príslovie „spať ako bábätko“ sa určite vzťahuje na úžasné vlastnosti bavlnenej posteľnej bielizne. Je 100 % prírodný, príjemný na dotyk, v lete sa pod ním nepotíte, v zime vás zahreje. Príroda, ona to jednoducho vie.

Čo je bavlnená posteľná bielizeň?

Bavlnená posteľná bielizeň je ušitá z látky zo 100 % bavlny. Je to jeden z najobľúbenejších typov posteľnej bielizne. Má vynikajúcu priedušnosť, je splývavá a ľahko sa žehlí. Vhodná ako celoročná posteľná bielizeň.

Bavlnená tkanina používaná na výrobu posteľnej bielizne sa často zušľachťuje, aby mala ešte lepšie vlastnosti. Príkladom takejto úpravy je napr. mercerace.

Funkcie

Ako vyplýva z mnohých internetových diskusií, recenzií a skúseností, bavlnená posteľná bielizeň je jednoznačne najlepšou voľbou, ak chceme kvalitnú a zdravotne bezpečnú posteľnú bielizeň.

Medzi jeho výhody patria:

  • príjemné na dotyk, nie drsné alebo hryzúce
  • priedušnosť, nebudete sa v ňom potiť
  • pevnosť, dobre drží tvar
  • je pomerne chladný, ale v zime dobre udržuje teplotu, môže sa používať ako celoročné lôžko
  • dostanete ho v mnohých veľkostiach, farbách a vzoroch
  • Husto tkané bavlnené obliečky (napr. perkál) sú vhodné pre alergikov
  • bavlnené posteľné prádlo je ideálne pre detské postele

Aby som sa len nechválil, uvediem jedno (malé) mínus: Bavlnené obliečky je potrebné po usušení prebehnúť niekoľkými ťahmi žehličky, aby boli dokonalé, a až potom ich uložiť do skrine.

Ak si však kúpite bavlnené prestieradlá s nežehlivou úpravou, môžete sa zaobísť bez žehlenia.

Bavlna Mako

Čo je mako bavlna? Pri výbere posteľnej bielizne sa skôr či neskôr stretnete s pojmom mako bavlna. Čo však znamená to záhadné slovo mako?

Bavlna je prírodné vlákno rastlinného pôvodu. Bavlník, z ktorého sa bavlna získava, potrebuje na svoj dobrý rast teplo a vlhkosť. Ideálne podmienky sú v Egypte, odkiaľ pochádza najkvalitnejšia bavlna na trhu.

Egyptská bavlna sa vyznačuje mimoriadne jemnými a dlhými vláknami, jej výrobky sú mimoriadne mäkké, trvácne a zákazníci si ich obľúbili. Niet divu, že sa obchodníci doslova bijú o egyptskú bavlnu!

Práve táto cenná bavlna z Egypta sa označila pojmom mako bavlna. 

Späť do postele: keď si kúpite prestieradlo z bavlny mako, získate kvalitný výrobok, mäkký a príjemný na dotyk.

Je dobré vedieť, že posteľná bielizeň z mako bavlny býva drahšia ako obyčajná bavlna.

  • Bavlna Mako sa používa aj na výrobu flanelovej, saténovej alebo damaškovej posteľnej bielizne.

Renforcé bavlna

Francúzske slovo renforcé znamená zosilnený a presne vystihuje vlastnosti bavlny s týmto názvom.

Čo je renforced cotton? Renforcé je ľahká, stredne mäkká bavlnená tkanina tkaná v hustej plátnovej väzbe. Vyznačuje sa výnimočnou pevnosťou a hladkým povrchom s miernym leskom. 

S bavlneným obliečkami Renforce bude vaša posteľ taká, aká má byť: suchá a teplá!

Výhodou bavlnených obliečok Renforce je ich schopnosť absorbovať tekutiny, takže sa pod nimi nebudete potiť. Ďalšou výhodou bavlny Renforce sú jej vynikajúce termoregulačné vlastnosti, takže je ideálnym materiálom na posteľnú bielizeň v teplých letných mesiacoch.

Bavlna Renforcé je vhodná pre alergikov a ľudí trpiacich ekzémami, ale aj ako detská posteľná bielizeň.

Hladký povrch bavlny Renforce je skvelým základom na potlač vzorov a motívov, ktoré nevyblednú, ani keď ich často periete.

TIP: Na mnohých českých webových stránkach sa môžete dočítať, že bavlna Renforcé je automaticky mercerovaná (niektorí predajcovia posteľnej bielizne si dokonca pletú merceráciu s maceráciou). Mercerizácia alebo mercerizácia je zušľachtenie bavlny, ktoré jej dodáva ešte lepšie vlastnosti. Bavlna Renforcé môže, ale nemusí byť mercerovaná.

Polycotton

Už samotný názov napovedá, že polybavlna je tkanina vyrobená zo zmesi prírodnej bavlny a syntetických látok, zvyčajne polyesteru (PES). 

Polycotton sa snaží kombinovať to najlepšie z oboch typov materiálov. Vďaka obsahu bavlny dýcha lepšie ako obliečky z čistých 100 % umelých vlákien, ale polyester zaručuje, že obliečky z polybavlny schnú rýchlejšie, toľko sa nemačkajú a nemusia sa žehliť.

Bavlnené posteľné prádlo: otázky a odpovede

Ako prať bavlnenú posteľnú bielizeň?

Bavlnenú posteľnú bielizeň perte v práčke spravidla pri 40 °C, ľahkú bavlnenú posteľnú bielizeň môžete prať pri 60 °C. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu týkajúce sa údržby, ktoré sú uvedené vo forme symbolov na štítku všitom vo vnútri posteľnej bielizne.

Môžu sa bavlnené obliečky sušiť v sušičke?

Áno, bavlnené prestieradlá možno sušiť v bubnovej sušičke, ale vyberte si šetrnejší program.

Musia sa bavlnené obliečky žehliť?

Áno, bavlnená posteľná bielizeň je mäkká a po vysušení sa musí vyžehliť. Ak po vypraní správne zavesíte prestieradlá, budú sa ľahšie žehliť. Bavlnenú posteľnú bielizeň s nežehlivou úpravou nemusíte žehliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *