Ako vyčistiť matrac v 10 krokoch

Hoci sa váš matrac môže na prvý pohľad zdať relatívne čistý, oplatí sa ho raz za čas poriadne vyčistiť – na matraci trávime pravidelne až tretinu svojho času, preto je dobré uistiť sa, že je naozaj čistý. Na čistom matraci sa nielenže mnohonásobne lepšie vyspíme, ale ušetríme si aj rôzne alergie a v neposlednom rade predĺžime životnosť matraca.

Ak čistenie vášho matraca doteraz znamenalo len výmenu prestieradla, máme pre vás desaťstupňový návod, ako naozaj hĺbkovo vyčistiť váš matrac a urobiť ho ako nový!

1. Prečítajte si pokyny na stránke matrac

Pred začatím čistenia sa uistite, že ste skontrolovali štítok alebo dokumentáciu k matracu . To vám napovie, či sa poťah matraca môže prať v práčke , sušiť v sušičke alebo či môžete použiť čistiace prostriedky. Je tiež dôležité vedieť, či sa matrac má čistiť z oboch strán alebo len z vrchnej strany. Vyhnete sa tak nepríjemnému zisteniu, že ste matrac nesprávnym čistením nenávratne zničili. 

2. Pripravte si čistiace prostriedky

Ďalším krokom k dokonale čistému matracu sú potrebné čistiace prostriedky. Väčšinu z nich pravdepodobne nájdete doma na :

  • Vysávač (ideálne s nástavcom na čalúnenie )
  • Jemný prací prášok alebo prostriedok na umývanie riadu
  • Jedlá sóda (veľké balenie)
  • Handra alebo špongia
  • Studená a vlažná voda

Sama môžem odporučiť prírodné čistiace prostriedky, ktoré nie sú toxické a nie sú cítiť chemikáliami.

3. Vyperte posteľnú bielizeň a prestieradlo

Ľanový matrac

Začnite upratovať ako zvyčajne, t. j. vyzlečte prestieradlá a matrac a hoďte ich do práčky. Pranie by sa malo v ideálnom prípade vykonávať pri 60 stupňoch, čím sa odstránia všetky roztoče, baktérie a iné alergény. Výnimkou sú prestieradlá z krepu , ktoré perieme maximálne pri štyridsiatich stupňoch, aby sme zabránili ich poškodeniu . Pri nastavovaní rýchlosti buďte opatrní – vysoké rýchlosti môžu spôsobiť poškodenie vlákien a deformáciu tvaru.

Počas prania posteľnej bielizne otvorte okno a nechajte perinu a vankúše vyvetrať.

Ako odstrániť krv z matraca?

4. Vyvetrajte matrac

Mali by sme vyvetrať matrac. Ak máte klasický lamelový rošt (t. j. nie pevnú dosku), nie je potrebné matrac z rámu postele zatiaľ vybera ť. Nechajte matrac chvíľu vyvetrať bez prestieradla alebo chrániča matraca. Matrac sa vysuší a čiastočne sa zbaví všetkých pachov.

5. Vysávanie matraca

Potom príde na rad vysávač, ktorý malými krúživými pohybmi odstráni z povrchu matraca prach, vlasy, šupinky kože a iné nečistoty. Nástavec na čalúnenie je ideálny, ale zaobídete sa aj bez neho. Ak na povrchu nájdete škvrny alebo matrac vydáva nepríjemný zápach, zľahka ho posypte sódou bikarbónou, ktorá ho absorbuje.

6. Odstránenie škvŕn

Čistenie matracov

Hoci by sme mali škvrny na matraci čistiť ihneď po ich vzniku, mnohé z nich sa dajú odstrániť aj neskôr. Škvrny odstráňte pomocou jemného čistiaceho prostriedku alebo prostriedku na umývanie riadu a vlažnej vody (v prípade krvných škvŕn studenou vodou).). Pri odstraňovaní sa vyhnite treniu – zbytočne by ste poškodili povrch matraca.

Po odstránení škvŕn nechajte matrac úplne vyschnúť a až potom prejdite na stránku .

Náš tip

Sama môžem odporučiť prírodné čistiace prostriedky, ktoré nie sú toxické a nie sú cítiť chemikáliami.

7. Odstránenie zápachu pomocou jedlej sódy

Keď je povrch matraca čistý a úplne suchý, zľahka ho poprášte jedlou sódou. Absorbuje nežiaduce pachy. Ak vám to čas dovolí, nechajte sódu zapnutú až niekoľko hodín. Potom stačí sódu povysávať vysávačom.

Ak chcete dodať matracu sviežu vôňu, zmiešajte malé množstvo jedlej sódy, vody a obľúbeného esenciálneho oleja. Naplňte fľašu s rozprašovačom zmesou a zľahka postriekajte povrch matraca. Medzi ideálne vône patrí levanduľa alebo harmanček, ktoré pomáhajú pri zaspávaní. Vyhnite sa nadmernému navlhčeniu matraca a pred zakrytím nechajte povrch dostatočne vyschnúť.

8. Otočte matrac

Potom matrac otočte a postup zopakujte na druhej strane. Ak používate len jednu stranu matraca, vystačíte si s vysávaním usadeného prachu na stránke .

9. Vyčistite rám postele

Postele Cisteni Ramu

Aby bolo upratovanie naozaj kompletné, nezabudnite vyčistiť aj rám postele. Na odstránenie prachu a usadenín použite vysávač alebo rám utrite vlhkou handričkou. 

10. Zakrytie matraca

Posteľná bielizeň Čisté matrace

Keď je matrac úplne suchý na oboch stranách, vráťte chránič matraca na matrac a prehoďte ho prestieradlom. A je to hotové!

Ako často mám čistiť matrac?

Ak je matrac znečistený, každých šesť mesiacov by sa malo vykonať hĺbkové čistenie. Ak je matrac relatívne čistý, možno ho čistiť menej často; na druhej strane pravidelné čistenie nielen predlžuje jeho životnosť, ale poskytuje aj možnosť matrac pravidelne otáčať a znížiť počet preležanín. 

Prečo je potrebné čistiť matrac?

Dôvodom pravidelného čistenia matraca je predovšetkým hygiena, najmä v prípade alergikov na roztoče. Na čistom a voňavom matraci sa vám bude lepšie spať.  V neposlednom rade vydrží matrac v perfektnom a funkčnom stave oveľa dlhšie .

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *