Ako si zapamätať sny

Možno sa vám v noci pred očami odohrávajú celé epické filmy, možno máte pocit, že vlastne nesnívate. Pravdou však je, že sny sú neoddeliteľnou súčasťou spánku každého z nás, len si ich často nepamätáme. Ak by ste si chceli predĺžiť čas strávený vo fantastickej ríši snov alebo využiť sny ako inšpiráciu nielen pre svoju umeleckú tvorbu, mám pre vás dobrú správu – schopnosť pamätať si sny po prebudení sa dá do istej miery naučiť. V dnešnom článku vám poviem, ako to urobiť.

Prečo snívame?

Možno sa pýtate, prečo snívame? Ak vám svet spánku nie je cudzí, možno ste už počuli o tzv. spánkové cykly a fázy. Z hľadiska spánku je obzvlášť dôležitá fáza REM, pretože vtedy sa nielen rýchlo pohybujú oči, ale aj sníva najviac snov.

Odborníci a vedci sa zhodujú, že sny v tejto fáze slúžia predovšetkým na spracovanie spomienok a ich uloženie do dlhodobej pamäte. (1) . Tento princíp sa okrem iného využíva v terapii EMDR (2) ktorá pomáha spracovať traumy a nepríjemné zážitky z minulosti umelým navodením tejto fázy spánku.

Využite plný potenciál snov

Odhliadnuc od biologického dôvodu snívania, sny zohrávajú v ľudskom živote významnú úlohu. Nie nadarmo sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých mytológií, rozprávok, príbehov a ľudskej kultúry ako takej. Mnohí umelci vytvorili svoje najväčšie a najslávnejšie diela na základe snov – príkladom je svetoznámy maliar Salvador Dalí, ktorého surrealistické obrazy boli údajne inšpirované jeho zapamätanými snami. Prečo teda nevyužiť nekonečný potenciál snov vo svojom živote a práci? Či už maľujete, píšete alebo dokonca vyvíjate počítačové hry, sny môžu byť bezodnou studnicou inšpirácie a nových námetov, ktoré by vás v bdelom živote nikdy nenapadli.

Sny 2 2

Ako si zapamätať sny

Inšpirácia snami má, žiaľ, jeden háčik – často si ich vôbec nepamätáme a už pár sekúnd po otvorení očí nám zo snov zostane len nejasný pocit alebo dojem. Našťastie existujú techniky, ktoré môžu uľahčiť zapamätanie snov.

Získajte svoj denník snov

Prvým krokom k zapamätaniu si snov by malo byť vedenie denníka snov. Bez ohľadu na to, ako veľmi sme odhodlaní pamätať si sen, keď sa prebudíme, pamäť nás v drvivej väčšine prípadov zradí. Mozog jednoducho nemá potrebu ukladať sny do pamäte, pretože nie sú ukotvené v realite a nemajú zásadný vplyv na náš život.

Skúste si vyskúšať svoju pamäť a hneď po otvorení očí siahnite po bloku a ceruzke na nočnom stolíku a zapíšte si všetko, na čo si spomeniete. Aj keď vám môžu uniknúť niektoré detaily, vaša pamäť bude pracovať tak, aby si uložila spomienku na sen. S trochou cviku a trpezlivosti si v priebehu niekoľkých dní budete môcť zapamätať čoraz viac svojich snov.

Naučte sa lucidné snívanie

Ak vám nevadí trochu ezoteriky, skúste sa zahĺbiť do problematiky lucidného snívania . Na rozdiel od bežných snov môžete počas lucidného snívania alebo bdelého spánku ovládať svoje sny svojou vôľou. Výsledkom je nielen väčšia šanca, že sa vám sen po prebudení uloží do dlhodobej pamäte, ale aj úplne jedinečný zážitok. Ak ste k tejto metóde stále trochu skeptickí, možno vás povzbudí fakt, že lucidnému snívaniu sa venuje aj pomerne veľké množstvo vedeckých štúdií (3).

Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu

Keďže snenie a naša schopnosť vybavovať si sny úzko súvisí s kvalita spánku je dobré vyhnúť sa konzumácii látok, ktoré narušujú kvalitu spánku. Hlavným problémom je kofeín, ktorý môže viesť k poruchám zaspávania alebo k nepokojnému, ľahkému spánku. Ani pitie alkoholu vám nepomôže zapamätať si sny, pretože sa ráno zobudíte skôr s bolesťou hlavy a kocovinou ako s myšlienkami na sen.

Večerná meditácia

Naopak, v tomto ohľade je veľmi užitočná večerná meditácia . Jeho upokojujúci účinok na myseľ oceníte z hľadiska rýchlosti zaspávania a kvality spánku, ako aj schopnosti vybaviť si ráno sny, ktoré vás sprevádzali počas noci. Tento účinok môžete podporiť aj autosugesciou alebo vizualizáciou počas meditácie. Jednoducho povedané, skúste si predstaviť, o čom sa vám v noci sníva.

Upravte si spánkový režim

Určite to poznáte sami – sen je práve v najlepšom, ale z ríše snov vás vytrhne nemilosrdné zvonenie budíka. Len čo otvoríte oči, sen sa rozplynie v nenávratne… Jedným zo spôsobov, ako tomu predísť, je mať skutočne pravidelný spánkový režim, ktorý je nastavený ako švajčiarske hodinky.

Skrátka, ak sa pravidelne budíte pred zazvonením budíka, je pravdepodobnejšie, že sa vám bude snívať sen, ktorý vám utkvie v pamäti. Dôvod je jednoduchý – ak nie sme umelo vytrhnutí zo spánku, ale zobudíme sa prirodzene, fáza REM sa prirodzene ukončí, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa aspoň kúsky snov uložia do dlhodobej pamäte.

Pomaly vstávajte

S tým súvisí aj ďalší trik na zapamätanie snov – vstávajte pomaly. Po prebudení chvíľu ležte a premýšľajte o scénach, ktoré sa vám snívali. Skutočnosť, že si veľmi dobre pamätáme nočné mory, naznačuje, že ide o pomerne účinnú techniku. Dôvodom je to, že po prebudení z nepríjemného sna často niekoľko sekúnd alebo minút len ležíme, pohltení silnými emóciami, ktoré nočná mora vyvolala. Mozog tak má možnosť uložiť si všetko do dlhodobej pamäte. Prečo teda túto techniku nepoužiť pri snoch, ktoré sú príjemné a ktoré si chceme zapamätať?

Zdroje

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079906/
  2. https://www.emdr.com/what-is-emdr/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737577/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *