Ako si vybrať najlepší vankúš

Pre dobrý spánok bez toho, aby ste sa budili s bolesťami, je veľmi dôležité vybrať si správny vankúš. Jeho úlohou je udržiavať hlavu a krk v optimálnej polohe, čo pomáha predchádzať bolestiam hlavy a chrbtice. Okrem toho vankúš zohráva významnú úlohu aj pri dĺžke zaspávania a kvalite spánku. Výber toho správneho však nie je jednoduchý vzhľadom na množstvo výrobkov na trhu a závisí od mnohých aspektov, ako je poloha pri spánku, zdravotný stav alebo osobné preferencie.

Ako by mal vyzerať ideálny vankúš?

Ideálny a najlepší vankúš musí udržiavať váš chrbát, krk a ramená v správnej polohe aj počas spánku. Jeho tvar by sa preto mal ľahko prispôsobiť používateľovi. Ak je to možné, vyberte si vankúš s hypoalergénnou výplňou a poťahom. Optimálny tvar, výšku alebo materiál však nie je možné určiť. Každý človek má inú stavbu tela a od vankúša očakáva iné vlastnosti.

Pred kúpou by ste však mali aspoň zistiť, akú výšku vankúša potrebujete. Pripravte si meter a postavte sa chrbtom k stene, akoby ste ležali na posteli. Keď máte ramená opreté o stenu a chrbát je v rovine, zmerajte vzdialenosť medzi hlavou a stenou. Tento rozmer zodpovedá výške vankúša. Samozrejme, to platí len vtedy, ak spíte na chrbte. Pri spaní na boku je vždy dobré pridať približne 1 – 2 centimetre.

Aké sú typy a tvary vankúšov?

V prvom rade možno vankúše rozdeliť na dva základné typy, a to klasické a anatomické.

Klasické vankúše

Klasické vankúše majú najčastejšie rozmery 70×90 cm a sú vhodné pre všetky polohy na spanie. Kedysi sa vyrábali z peria, ktoré z pultov úplne nezmizlo, ale ich spracovanie je oveľa lepšie ako predtým. Ak trpíte alergiami alebo len uprednostňujete jednoduchšiu údržbu, jasnou voľbou je umelé mikrovlákno.

Anatomické vankúše

Anatomické vankúše sú najčastejšie vyplnené penovými materiálmi. Sú robustné, takže sú vhodné pre ľudí so zdravotnými problémami pohybového aparátu. Výplň môže byť z pamäťovej peny, materiálu TEMPUR alebo peny s gélovými segmentmi. Všetky tieto možnosti sa dokonale prispôsobujú prirodzenému zakriveniu hlavy a ramien a poskytujú podporu krčným stavcom. Anatomické vankúše môžu mať rôzne tvary, ktoré si používateľ môže vybrať podľa toho, v akej polohe najčastejšie spí. Klasický tvar je opäť vhodný pre všetky polohy, vankúše s dvoma lalokmi ocenia ľudia, ktorí spia na chrbte, vankúše so špeciálnym zahnutým záhybom sú určené pre ľudí, ktorí spia na boku, a napokon vankúše s motýľom sú určené pre ľudí, ktorí spia na bruchu.

Podľa čoho si vybrať vankúš?

Nový vankúš si nevyberajte na základe jeho vzhľadu v bežnom obchode s nábytkom alebo bytovými doplnkami, ale využite služby spánkových štúdií a špecializovaných predajní. Ako už bolo spomenuté, dva najdôležitejšie faktory výberu sú lokalita a zdravotné problémy alebo problémy so spánkom. Ak si na základe týchto faktorov vyberiete vhodný typ, môžete si ďalej vybrať preferovaný tvar, veľkosť, materiál a tvrdosť. Nezabudnite, že rovnako dôležité je aj pohodlie vankúša. Nie je však také jednoduché skontrolovať to priamo v obchode, pretože krčné stavce sa dostatočne uvoľnia až 15 minút po ľahnutí, takže nezostáva nič iné, ako dodržiavať tieto pravidlá.

Podľa polohy počas spánku

V prvom rade sa zamerajte na polohu počas spánku. Ak spíte na chrbte, môžete si vybrať z klasických aj anatomických vankúšov s dvoma lalokmi. Vankúš by mal byť vyšší a stredne mäkký. Na spanie na bruchu si vyberte mäkký, nízky vankúš alebo anatomický motýlí vankúš, ktorý zabezpečí správnu polohu hlavy, krku a ramien počas spánku. Pravdepodobne najčastejšie sa spí na boku. V tomto prípade sú vhodné vyššie a tvrdé vankúše, ktoré sa počas noci nedeformujú.

Spanie na boku je jednou z najobľúbenejších polôh na spanie.

Ak viete, že sa celú noc prevraciate z boku na bok a do rána zmeníte každú polohu počas spánku, nájdite si mäkší vankúš, ktorý je čo najviac flexibilný. Pamäťová pena je vďaka svojej variabilite skvelou voľbou.

Podľa zdravotných problémov a obmedzení

Lokalita však nie je všetko, čo treba pri výbere zohľadniť. Ďalším aspektom je váš zdravotný stav. Najčastejšie zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť výber nového vankúša, sú alergie alebo bolesti chrbta a krčnej chrbtice.

Vankúše z páperia a spanie bez obliečky na vankúš, ktorú možno pravidelne prať, sú pre alergikov úplne nevhodné. Hypoalergénne je jednoznačne mikrovlákno, ktoré môže byť tiež obohatené aktívnym striebrom. Pamäťová pena nie je vylúčená.

Ľudia trpiaci bolesťami krku a chrbta by sa mali spoliehať na anatomické a ortopedické zmeny, ktoré zodpovedajú polohe počas spánku. Výbornou voľbou je v tomto prípade vankúš z pamäťovej peny s gélovými segmentmi. Gél je umiestnený v špeciálnych podložkách, ktoré zabezpečujú rovnomerné rozloženie tlaku. Tým sa zabezpečí správne prekrvenie hlavy, krku a ramien počas celej noci.

Aká by mala byť výška vankúša?

Výber výšky vankúša úzko súvisí s polohou počas spánku. Poloha počas spánku určuje, aká veľká podpora je potrebná. V ponuke obchodu nájdete nízke, stredné a vysoké vankúše. Teraz sa asi pýtate, aký vankúš si vybrať, keďže sa v noci pravdepodobne prevaľujem zo strany na stranu? V takom prípade je najlepšie vybrať si vankúš zo zlatého stredného pásma alebo takýto vankúš doplniť menším vankúšom, ktorý si môžete pri zmene spánkovej polohy rôzne nastaviť.

Pre aké polohy spánku si najčastejšie vyberáte vankúš?

Spanie na bruchu

Spanie na bruchu nie je pre ľudské telo ideálne. Dochádza k neprirodzenému ohýbaniu a podobne. Ak je to vaša obľúbená poloha na spanie, vyberte si vankúš, ktorý je čo najnižší a nespočíva na krku.

Spanie na boku

Spite na boku s prikrývkou medzi kolenami. Údajne ide o najobľúbenejšiu polohu na spanie. V tejto polohe je potrebné venovať pozornosť krčným stavcom, aby nedošlo k ich neprirodzenému ohnutiu. So správnym vankúšom sa to nemôže stať.

  • Vankúš s pevnou výplňou, ktorý zostane na mieste celú noc
  • Vysoký vankúš, ktorý poskytuje dostatočnú oporu hlavy

Spanie na chrbte

Ak radšej spíte na chrbte, vyberte si nízky vankúš.

Akú náplň vankúša si vybrať?

V súčasnosti existujú 3 typy výplní vankúšov. Ak by sme mali diskutovať o ich výhodách a nevýhodách, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme dospeli k rovnakému názoru na všetky tri typy. Dnešní výrobcovia sú schopní vyrábať vankúše v dostatočnej kvalite, takže už nie je možné tvrdiť, že prírodné výplne, ako je perie, nie sú dostatočne hygienické alebo že nevydržia tak dlho ako syntetické výplne.

Prírodná výplň

Vankúše z peria sú vecou, ktorá vás pri výbere zaujme najviac. Ich cena býva o niečo vyššia ako cena syntetických materiálov. Tieto vankúše majú dobré vlastnosti, sú dostatočne poddajné, ale je potrebné ich pravidelne čistiť v čistiarni. Takýto vankúš nie je vhodné prať v bežnej práčke.

V perových vankúšoch sa najčastejšie nachádza kačacie a husacie perie. Vankúše z páperia sú najlepšie, pretože neobsahujú tvrdé zvyšky slamiek. V bežných obchodoch však nájdete zmes páperia a iného peria. Ale na tom vôbec nezáleží.

Umelé (duté) vlákno

Duté vlákno je pravdepodobne najobľúbenejšou náplňou vankúšov. Má takmer dokonalé vlastnosti, dokonale odvádza vlhkosť, ktorú neabsorbuje ako perie, je poddajná, mäkká, nepráši. Umelé vlákna sú vhodné pre alergikov a možno ich aj prať. Pri umelých vláknach je asi ťažké nájsť nejakú nevýhodu. Myslím, že ho nemajú.

Výrobcovia dokážu vyrobiť vankúše z umelých vlákien takmer dokonale, takže si tieto vankúše zachovajú svoj tvar počas mnohých rokov používania. Aj pri častom praní v bežných práčkach. Nevyberajte si však najlacnejšie vankúše, pretože je takmer isté, že nebudú veľmi kvalitné.

Pamäťová pena

Vankúš z pamäťovej peny sa dokáže prispôsobiť tvaru hlavy a vyplniť priestor, ktorý je potrebné vyplniť. Nečakali by ste, že takýto vankúš budete musieť upravovať a tvarovať niekoľkokrát za noc. Nie je to tak dokonalé, ale môžem potvrdiť, že vankúš sa prispôsobuje tvaru tela a znižuje tak tlakové body. Prečo je to dobré? Pretože potom nemáte potrebu sa počas noci hýbať a prevracať zo strany na stranu.

Ako sa správne starať o vankúš?

Aby vám zakúpený vankúš poskytoval čo najlepšie služby, musíte sa oň aj starať. Pravidlom číslo jeden je posteľná bielizeň. Nikdy nespite na vankúši bez neho. Počas noci si triete tvár o povrch vankúša, kde sa môžu začať množiť baktérie. Tieto nečistoty potom spôsobujú akné, ekzémy, začervenanie alebo svrbenie. Poťah je dobré prať aspoň raz týždenne.

Aj samotný vankúš je potrebné z času na čas vyprať. Klasický typ jednoducho vložte do práčky, a ak máte sušičku, tak aj do nej. Vankúše budú potom krásne nadýchané. Po každom prebudení vankúš pretrepte, aby nestratil svoj tvar, a ničím ho nezakrývajte, aby sa mohla odparovať prebytočná vlhkosť.

Vankúš by sa mal pravidelne vymieňať, najlepšie po dvoch rokoch. To, že je čas na nový, zistíme podľa toho, že aj po vypraní a vysušení je stále neforemný a namiesto pôvodnej bielej farby má skôr žltkastý odtieň. 

Často kladené otázky pri výbere vankúšov

Jak vybrat polštář při spaní na boku?

Vyberte vysoký polštář s dostatečnou náplní.

Jaký polštář pro spaní na zádech?

Vyberte si nízký polštář.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *