Ako odstrániť krv z matraca

Krvavé škvrny patria medzi najodolnejšie. Čo robiť, ak sa vám náhodou dostane na matrac? Určite ho nevyhadzujte, môžete vyskúšať nasledujúce tipy na čistenie.

Základom je studená voda a mydlo

Počas menštruačného krvácania, choroby alebo zotavovania sa zo zranenia môžeme mať menšiu nehodu. Krv môže zostať aj na posteľnej bielizni alebo matraci.

Kľúčom k úspechu je zasiahnuť čo najrýchlejšie. Krv je lepšie odstrániť, keď je ešte čerstvá. V prípade posteľnej bielizne je zásah výrazne jednoduchší. Škvrnu musíme čo najrýchlejšie namočiť do studenej vody. Na tento typ nečistôt veľmi dobre funguje obyčajné tuhé mydlo.

Môžem vám odporučiť prírodné čistiace prostriedky, ktoré nie sú toxické a nie sú cítiť chemikáliami.

Upozornenie, horúca voda je zásadne nevhodná. Preto nie je správne, ak napríklad zakrvavené pyžamo alebo prestieradlo okamžite vložíte do práčky. Škvrna by bola zapečatená a je pravdepodobné, že sa z tkaniny nikdy nedostane.

Domáce odstraňovače škvŕn

Čerstvé škvrny na matraci

V prípade matraca, ktorý nemôžete namočiť, je neoceniteľným nástrojom obyčajná kuchynská soľ. Zmiešajte ju s vodou, kým nevznikne hustejšia pasta. Môžete ju potierať špongiou, ktorú opäť namočíte do studenej vody.

Najlepšie je potom látku dôkladne opláchnuť vodou. S matracom to však nebude možné. Preto sa snažte soľnú pastu zmyť aspoň dostatočným množstvom vody.

Podobne sa môže použiť aj sóda. Musí sa zmiešať s vodou, aby vznikla hustá kaša. Na dosiahnutie adekvátneho výsledku je potrebné aplikovať ho na postihnuté miesto a nechať pôsobiť aspoň niekoľko hodín. Počas tejto doby pasta zasychá, takže ju potom môžete povysávať.

Zaschnuté škvrny na matraci

Pri zaschnutých škvrnách je to ťažšie, ale ani tu nie je čistenie úplne beznádejné. Opäť si môžeme pomôcť sódou, ale tentoraz stačí škvrnu posypať. Je potrebné nechať sódu niekoľko hodín pôsobiť.

Môžete použiť aj citrónovú šťavu, staršie škvrny môžete postriekať lakom na vlasy alebo na ne môžete naniesť zubnú pastu. Zubnú pastu však odporúčame vyskúšať len na oblečení alebo posteľnej bielizni, ktoré sa dajú následne vyprať. Zanecháva typický zápach. V prípade citrónovej šťavy alebo laku na vlasy sa potom odporúča postihnuté miesto utrieť vlhkou handričkou.

Domáce čistenie matracov má presný postup, ako vyčistiť matrac v 10 krokoch?

Chemické prípravky na odstraňovanie krvi z matraca

Možno použiť aj špeciálne odstraňovače škvŕn. Pri každej chémii je však potrebné najprv otestovať, či nepoškodí materiál.

Preto musíme byť opatrní s peroxidom vodíka, ktorý je pomerne silnou „zbraňou“ proti obzvlášť odolným nečistotám. Použijeme trojpercentný roztok. Ak máme biely matrac, môžeme použiť túto metódu. Peroxid vybieli znečistenie. Tento postup však neskúšajte na farebných pyžamách alebo obľúbenej posteľnej bielizni.

Pozor, pri manipulácii s peroxidom vždy používajte bielu handričku. V opačnom prípade hrozí nežiaduce zafarbenie matraca.

Rovnako vhodné môže byť použitie peroxidu vodíka, do ktorého pridáte asi polievkovú lyžicu pracieho prostriedku a rovnaké množstvo soli v pomere štvrť šálky. Táto zmes sa nanesie na škvrnu a nechá sa zaschnúť. Potom ju zoškrabte a škvrnu vyčistite peroxidom.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *