Ako mať biele zuby alebo ako sa zbaviť žltých zubov?

Po oslnivo bielych zuboch túžil asi každý, ale len málokto ich má „od prírody“. Ak sa teda chceme zbaviť nepríjemného zafarbenia zubov, často nám nezostáva nič iné, ako siahnuť po rôznych metódach bielenia. Na sa v nasledujúcich riadkoch zameriame na menej a viac účinné spôsoby, ako dosiahnuť belšie zuby.

Veľkú úlohu zohráva genetika

Predtým, ako sa pozrieme na rôzne metódy, je však potrebné poznamenať, že genetika zohráva veľkú úlohu pri sfarbení zubov. Je to preto, že farba zubu závisí od odtieňa dentínu, vnútornej časti zuba, a tiež napríklad od hrúbky skloviny. V praxi to znamená, že ani starostlivá ústna hygiena nám nemusí pomôcť dosiahnuť belší odtieň zubov a musíme sa zamerať na špeciálne bielenie, ktoré upravuje odtieň dentínu. 

Čistenie zubov
Preventívne čistenie zubov je základom krásneho úsmevu

Fungujú bieliace pasty naozaj?

Keďže bielenie zubov nepatrí k najlacnejším činnostiam, nie je prekvapujúce, že mnohí ľudia sa spoliehajú skôr na bieliace zubné pasty.  V tomto ohľade vás musíme sklamať – bieliace zubné pasty pri zmene farby dentínu veľmi nepomáhajú. Hoci čistia zuby od zubného povlaku, nemajú žiadny vplyv na vnútornú farbu zubu. Preto sa zaoberajú len povrchovým zafarbením zubov a odporúčajú sa hlavne ako metóda na udržanie bielych zubov po bielení, či už doma alebo v zubnej ambulancii. 

Ďalším mýtom, ktorý obklopuje bielenie zubov, je spôsob čistenia – mnohí ľudia veria, že čistenie zubov silou alebo používanie rôznych abrazívnych pást pomôže belšie. Opäť však čistíme len hornú časť skloviny, ktorá sa môže neopatrným zaobchádzaním poškodiť a spôsobiť zvýšenú citlivosť zubov. 

A čo rady pre dievčatá?

Medzi obľúbené okamžité riešenia žltých zubov patrí množstvo babských rád a ľudových receptov, ako si lacno a v pohodlí domova poradiť so žltkastou farbou zubov. Najčastejšie sa bielenie zubov vykonáva pomocou kyslých potravín, ako sú citrón, jahody, ocot alebo kokosový olej. Bohužiaľ, ani to nie je riešenie – práve naopak. Nielenže zvyčajne nedosiahneme požadovaný výsledok, ale môžeme si aj nenávratne poškodiť sklovinu a ďasná. 

Domáce bielenie zubov

Ak si chcete vybieliť zuby doma, je lepšie použiť špeciálne bieliace prípravky. Patria medzi ne napríklad bieliace gély, ceruzky alebo pásiky. Všetky tieto výrobky obsahujú peroxid alebo podobné bieliace činidlo, ale v relatívne nízkych koncentráciách, čím sa zabráni poškodeniu skloviny. Na druhej strane to tiež znamená, že bielenie nemusí byť veľmi účinné a musí sa vykonávať dlhodobo. 

Najšetrnejšou metódou domáceho bielenia je použitie špeciálnych gélov, ktoré sa nanášajú na plastové držiaky, ktoré si na noc nasadzujeme na zuby. Pravidelnosť a trpezlivosť sú nevyhnutné pre dosiahnutie viditeľných výsledkov. Musíme tiež počítať s vyššou cenou okolo tisíc korún a vyššie.  Alternatívou sú bieliace pásiky, ktoré sa nechávajú pôsobiť podstatne kratší čas; na druhej strane, pri prekročení odporúčaného času aplikácie môže dôjsť k poškodeniu skloviny.

Spoľahnite sa na profesionálne bielenie v kancelárii 

Oveľa spoľahlivejší spôsob je vybieliť si zuby na v zubnej ambulancii. Zubný lekár alebo dentálny hygienik má zvyčajne prístup k silnejším koncentráciám bieliacich prostriedkov, ale zároveň nehrozí riziko poškodenia skloviny v dôsledku profesionálneho ošetrenia. Do úvahy však treba vziať nielen výrazne vyššie ceny, ale aj citlivé zuby bezprostredne po zákroku – dôvodom je vyššia koncentrácia bieliacich látok. Účinok je však zvyčajne okamžitý a pri správnej ústnej hygiene pretrváva pomerne dlho rokov.

Pre koho nie je bielenie zubov vhodné?

Bielenie zubov, či už doma alebo v ordinácii , však nie je pre každého. Mali by sa mu vyhýbať najmä ľudia s poruchami skloviny, veľkým množstvom zubných výplní alebo zubného kameňa, nedostatočnou ústnou hygienou alebo s výrazne citlivými zubami. Nie je vhodný ani pre osoby s alergiou na použité bieliace látky . 

Pozor na niektoré potraviny

Najmä na v prípade, že sa rozhodnete podstúpiť bieliaci zákrok, mali by ste sa po zákroku vyhýbať niektorým potravinám, ktoré výrazne farbia zuby. Patrí medzi ne bobuľové ovocie, káva, čierny čaj, farebné limonády a nanuky. Zároveň by sme nemali zabúdať na používanie vyššie uvedených bieliacich zubných pást a pravidelné návštevy dentálneho hygienika. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *